موسسه آموزش عالی معماری وهنر پارس
موسسه آموزش عالی معماری وهنر پارس
تحصیلات تکمیلی انتشارات دوره های تخصصی تکمیلی(Minor) دانلودها
برگزاری آیین رونمایی از کتاب "پل ها و سازه های آبی"

 

 

کتاب "پُل‌ها و سازه‌های آبی ایران" در هَفت فصل جامع توسط پروفسور محمود گُلابچی؛ چهره ماندگار جمهوری اسلامی ایران با همکاری مهندس معصومه حاجی زاده در انتشارات دانشگاه معماری و هنر پارس منتشر گَشت و یک‌شنبه هشتم امُردادماه 1396 خورشیدی، به صورت رَسمی رونمایی شد. به این بهانه به مُعرفی این کتاب که به عنوانِ مرجعی در زمینه پُل و و سازه های آبی شناخته شده است، خواهیم پَرداخت:

کتاب پُل ها و سازه های آبی ایران که جلدِ اول آن به سازه هایِ آبی استان خوزستان پرداخته است، شامل مَباحث اساسی در فلسفه پیدایش آب، سازه های آبی و سیر تحول پل ها و سازه های آبی در طول تاریخ خوزستان است و علاوه بر بررسی هویتِ تاریخی پُل ها، به شناخت مبانی معماری و مهندسی حاکم بر طراحی و درک مفاهیم اصولی طراحی پرداخته و با هَدَف درک ویژگی ها، شناخت مبانی شکل گیری انواع روش ها و فراگیری اصول طراحی پل و سازه های آبی با نگاهی به معماری پُل و تعامل میان معماری، تکنولوژی و زیبایی شده و در راستای شناخت پل ها و سازه های آبی به ویژه دستاوردهای بی نظیرتدوین شده است.

در تألیف این کتاب منابع بسیاری در زمینه پُل و سازه های آبی مورد بررسی قرار گرفته است. گرچه در مورد پُل ها کتاب های متعددی به زبان های گوناگون منتشر شده است. اما در بیشتر منابع و کتب موجود از متون تاریخی و توصیفی از پُل و سازه های آبی صورت گرفته است و با صرفاً به بیان شکل گیری این سازه ها از دیدگاه تاریخی پرداخته شده است. به همین دلیل برای درک مفاهیم طراحی و شناخت مبانی معماری و مهندسی حاکم بر طراحی و شکل گیری پل ها و معرفی انواع سازه های آبی در طول تاریخ چند هزاره خوزستان، تدوین کتابی جامع که موضوعات فوق با دیدگاه معماری و مهندسی و تعامل این عوامل با مفهوم پایداری و زیبایی باشد ضروت داشت.

فصل اول کتاب پُل ها و سازه های آبی ایران که جلد اول آن به سازه های خوزستان اختصاص دارد به فلسفه پیدایش آب اختصاص یافته است. در فصل دوم: سازه های آبی شامل پل ها و آسیاب ها مورد بررسی قرار گرفته اند. موضوع فصل سوم کتاب مصالح شناسی سازه های آبی می باشد و فصل چهارم ویژگی های تاریخی و جغرافیایی خوزستان را مورد بحث و بررسی قرار می دهد. فصل پنجم شامل ویژگی های تاریخی و جغرافیایی خوزستان می باشد و فصل ششم: به منابع آبی خوزستان اختصاص یافته است. در فصل هفتم که مفصل ترین بخش کتاب محسوب می شود. تمامی سازه های آبی شهرهای مختلف خوزستان به تفصیل و به تفکیک شهرها و مناطق مختلف مورد بررسی دقیق و گسترده قرار گرفته است.

رونمایی از این کتاب ارزشمند مراسمی را می­طلبید که به همت خانه معماران ارسباران و با همکاری دانشگاه معماری و هنر پارس و فرهنگسرای ارسباران در روز یکشنبه هشتم امرداد ماه 1396 برگزار شد. در پنل گفتگوی این نشست دکتر محمدحسن طالبیان معاونت محترم میراث فرهنگی کشور- مهندس علیرضا قهاری ریاست محترم انجمن مفاخر معماری ایران- دکتر کیانوش بقال لاری نایب رییس نظام مهندسی استان خوزستان- و آقای مجتبی گهستونی دبیر انجمن میراث فرهنگی تاریانا خوزستان- حضور داشتند تا نظرات خود را پیرامون تاریخ بناهای آبی خوزستان بیان کنند و با تورق کتاب به بررسی آن بپردازند.

همچنین در این نشست مولف ارجمند کتاب، جناب آقای پروفسور محمود گلابچی به سخنرانی پرداختند و همکار ایشان خانم مهندس معصومه حاجی زاده نیز از روند تالیف کتاب برای حضار گفتند. در پایان نشست، آیین رونمایی با امضاء کتاب توسط پروفسور گلابچی و اهداء به مهمانان صورت پذیرفت.


تاریخ ارسال: 1396/05/11
  • نشانی: تهران - خیابان کارگر شمالی- خیابان دوم- خیابان انتصاریه
  • رایانامه: info [at] pu.ac.ir
  • تلفن ثابت: ۶-۸۸۳۳۰۹۰۴(۰۲۱)
  • نمابر: ۸۸۳۳۹۸۰۳(۰۲۱)
  • شماره پیامک: ۲۰۰۰۰۸۰۸۰۸۸۰
  •  کد پستی : ۱۴۱۳۹۱۵۳۶۱

خانه     |    آرشیو کل مطالب    |     RSS     |    اینستاگرام    |     لینکدین     | ارتباط با ما