موسسه آموزش عالی معماری وهنر پارس
موسسه آموزش عالی معماری وهنر پارس
انتشارات دوره های تخصصی تکمیلی(Minor) دانلودها فایل های آموزشی کانون دانش آموختگان پخش زنده
راهنمای سامانه آموزش مجازی
جشنواره تئاتر دانشگاهی پارس
گالری آثار دانشجویان
خبرنامه علمی پارس
نشست افتتاحیه جشنواره جایزه ملی معماری عصر انقلاب اسلامی/ سخنرانی پروفسور گلابچی، چهره ماندگار معماری ایران

   

اولین جشنواره جایزه ملی معماری عصر انقلاب اسلامی با حضور دکتر عاملی  رئیس این جشنواره کار خود را رسما آغاز کرد و طی برنامه ریزی که در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام شده این روند تا پایان سال ادامه دارد  و در نهایت منجر به اعلام جوایز می شود.

امیر محمد خانی دبیر اولین جشنواره جایزه معماری انقلاب اسلامی گفت: بدون هیچ تردیدی امروز نقطه مهم تاریخی و تمدنی در تاریخ معاصر ایران خواهد بوددر آغاز مسیری هستیم که با طلوع سال ۱۴۰۰ شمسی بتوانیم به سمت تغییرات و اصلاحاتی جدی در حوزه معماری و شهرسازی کشورمان حرکت کنیم که جای تقدیر دارد که شورای عالی انقلاب فرهنگی بستر این موضوع را تایید کردند و دبیر کلی این جایزه را دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی پذیرفته اند.

دبیر اولین جشنواره جایزه ملی معماری عصر انقلاب اسلامی افزود: ایجاد این موضوع و تصویب آن توسط شورای هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی اتفاق بی نهایت بی سابقه ای در تاریخ معاصر کشور بوده است.

محمدخانی گفت: زمان برگزاری که این جشنواره از ۳ اردیبهشت دهه مبارکه فجر هر ساله برگزار می شود. این جایزه در چهار بخش اصلی برگزار می شودبخش اول جایزه اصلی معماری عصر انقلاب اسلامی است،بخش دوم جشنواره معماران جوان، بخش سوم همایش علمی و بخش چهارم این نمایشگاه ارائه دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه معماری است.

 پروفسور محمود گلابچی،  رئیس کرسی یونسکو در معماری ایران در ادامه نشست گفت: این اقدام برای این است که معماری و شهرسازی کشور را ارتقا دهیم. هم اکنون در شرایط نامطلوبی از نظر شهرسازی و معماری هستیم. در این مسابقه در بحث مقررات و ضوابط،   دقت ها و ملاحظاتی را انجام دهیم که معیارهای معماری و شهرسازی مطلوب را برای جامعه تعریف کنیم. میتوانیم  با فرهنگ سازی و شناخت معماری و بهره گیری است معماری گذشته و با نگاهی روشن و درست به آینده،  به اهداف مطلوب معماری ایرانی - اسلامی دست پیدا کنیم.

 پروفسور گلابچی با بیان اینکه ما باید ضمن شناخت معماری گذشته،آسیب های این حوزه را نیز واکاوی و مطالعه کنیم توضیح داد: مهمترین ویژگی این جشنواره این است که برگزاری جایزه ملی معماری عصر انقلاب اسلامی فرصتی را فراهم کرده  تا جهت گیری درستی پیرامون این مسئله داشته باشیم و ارزش های معماری ایران را روزآمد کرده  و امروز برای کشور خودمان و جهان از آن استفاده کنیم.

رئیس کرسی یونسکو در معماری ایران یادآور شد: دستگاههای اجرایی و نظارتی باید جهت‌گیری درستی پیرامون این مسئله داشته باشند. بنابراین ضروری است برای برگزاری چنین رویدادهایی علاوه بر مراکز علمی و اساتید این حوزه از نقطه نظرهای اعضای سازمان های حرفه ای، شهرداری، انجمن های حرفه ای و دستگاه‌های نظارتی و اجرایی نیز بهره گیریم تا اهداف هماهنگی به انسجام بیشتری پیدا کنند.

پروفسور گلابچی توضیح دادبرای معماری باید مسائلی را تعریف کنیم که مناسب تاریخ کشور ما است. باید برای آینده معماری کشور با این جشنواره کاری بزرگ انجام دهیمباید معماری ایرانی و منطبق با اسلام و اعتقادات ما باشد.

در ادامه نشست دیگر اعضای این جشنواره،  همچون مهندس حمید میرمیران (رئیس هیئت مدیره بنیاد معماری میرمیران)،  دکتر عبدالحمید نقره کار (رئیس قطب علمی معماری اسلامی)، دکتر مصطفی بهزادفر (عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت)، به بیان نظرات خود پرداختند.

اخبار تکمیلی این جشنواره به زودی اطلاع رسانی خواهد شد.

 

تاریخ ارسال: 1400/02/12
  • نشانی: تهران - خیابان کارگر شمالی- خیابان دوم- خیابان انتصاریه
  • رایانامه: info [at] pu.ac.ir
  • تلفن ثابت: ۵۸۱۳۸۰۰۰ - ۹۱۰۳۰۳۰۱ (۰۲۱)
  • شماره پیامک: ۲۰۰۰۰۸۰۸۰۸۸۰
  •  کد پستی : ۱۴۱۳۹۱۵۳۶۱

خانه     |    آرشیو کل مطالب    |     RSS     |    اینستاگرام    |     لینکدین     | ارتباط با ما