موسسه آموزش عالی معماری وهنر پارس
موسسه آموزش عالی معماری وهنر پارس
انتشارات دوره های تخصصی تکمیلی(Minor) همایش ملی مدیریت ساخته ها دانلودها فایل های آموزشی کانون دانش آموختگان پخش زنده
راهنمای سامانه آموزش مجازی
خبرنامه علمی پارس
گزارش سخنرانی دکتر خوشنویس با موضوع کوشک نخبگان در دانشگاه پارس

به همت انجمن علمی معماری دانشگاه پارس، جلسه ای با محوریت موضوعی کوشک نخبگان، با حضور اساتید و دانشجویان معماری برگزار گردید؛ در این برنامه دکتر احمد میرزا کوچک خوشنویس، در جایگاه طراح اثر به تشریح ایده های حاکم در طراحی این یادمان پرداختند.

"کوشک نخبگان به عنوان بنایی یادمانی توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جمهوری اسلامی ایران به جامعه بین الملل اهدا شده و به عنوان نماد ملی و آیینی ایرانیان در سایت سازمان ملل واقع در وین اتریش نصب شده است و در تاریخ 19 خرداد 1388با حضور سفرا و شخصیت های فرهنگی کشورهای مختلف از این بنای یادمانی طی مراسمی پرده برداری بعمل آمده است..."، این سخنان آغازی بود بر توضیحات دکتر خوشنویس در مورد این اثر سمبلیک.

این پژوهشگر و معمار برجسته کشورمان اضافه کرد، اساس طراحی این بنا فرم چهار طاقی ایرانی و تقدس عدد چهار درفرم های چلیپایی است که در مفاهیمی چون چهار جهت اصلی (برگرفته از اعتقادات مهرپرستان) نمود می یابد، این چهارطاقی درمحوطه اصلی سازمان ملل تعبیه شده که درهر یک از جهت های این یادمان یکی از مفاخر علمی ایران معرفی می شود. با این نگاه که این چهار دانشمند ایرانی یعنی «ابوعلی علی سینا»، «رازی»، «ابوریحان بیرونی» و «خیام» در زیر چهار طاقی بزرگ «ایران» تربیت یافتند و دانش خویش را به چهار سوی جهان پراکنده اند، که یادآور مشارکت مردم ایران در دانش و علوم نوع بشر است.

در مرکز این چهارطاقی سنگابی قرار داده شده که این سنگاب نیز چهارسو داشته و طبق اظهارات خوشنویس اساس واقع شدن ان برپایه اعتقاد ایرانیان به تقدس لحظه به اوج رسیدن نور است که این لحظه میسر نمی شود مگر با بازی نور وسایه که بهترین مکان برای مشاهده این جدال تلالو نور نیمروزی در اب مواج است. به اعتقاد مهرپرستان مهر زمانی ظهور می کند که افتاب درون سنگاب بتابد ودر معماری ایرانی تعریف نور با سایه عجین است که در آب مواج حاصل می شود.این تلاقی مفاهیم منجر به استفاده از سنگاب در این بنا شده که هم اشاره ای به تقدس وایین مند بودن معماری ایران داردو هم با حضور یادمان هایی از مشاهیر دنیای علم اوج اهمیت علم و معرفت را در ایران گذشته یادآور می شود.

این یادمان از جنس سنگ و فایبر سنگ و ابعاد آن 2/2 در 2/2 و ارتفاع آن سه متر است. ستون‌ها بر اساس معماری پارسی ایران ساخته شده‌اند و هریک با پایه ستون و سرستونی به شکل گاوهای نگهبان است ستون‌ها از نوع ستون‌های هخامنشی است که روی سکوهای سه پله‌ای قرارگرفته‌اند و روی چهار ستون طاقی همانند طاق زیگوراتی است. سقف کوشک نخبگان ایرانی دارای چهارده کنگره در هر وجه و نمای سقف دارای تزئینات خورشید(یک خور دوازده پر) است.
دکتر خوشنویس در ادامه جلسه به نحوه ساخت بنا اشاره نموده، افزود: ساخت این بنا به صورت قطعات مجزا از هم صورت گرفته که در محل استقرار نهایی به هم متصل شده اند. پروژه ساخت، 2 سال به طول انجامیده و برای اولین بار معماری ایرانی قبل از اسلام و معماری اسلامی در مفاهیمی مشترک در این بنا تلاقی یافته اند.
در پایان دکتر خوشنویس در جلسه پرسش و پاسخ به سوالات دانشجویان پاسخ داد.

 

 

تاریخ ارسال: 1393/10/05
  • نشانی: تهران - خیابان کارگر شمالی- خیابان دوم- خیابان انتصاریه
  • رایانامه: info [at] pu.ac.ir
  • تلفن ثابت: ۵۸۱۳۸۰۰۰ - ۹۱۰۳۰۳۰۱ (۰۲۱)
  • شماره پیامک: ۲۰۰۰۰۸۰۸۰۸۸۰
  •  کد پستی : ۱۴۱۳۹۱۵۳۶۱

خانه     |    آرشیو کل مطالب    |     RSS     |    اینستاگرام    |     لینکدین     | ارتباط با ما