موسسه آموزش عالی معماری وهنر پارس
موسسه آموزش عالی معماری وهنر پارس
انتشارات دوره های تخصصی تکمیلی(Minor) همایش ملی مدیریت ساخته ها دانلودها فایل های آموزشی کانون دانش آموختگان پخش زنده
راهنمای سامانه آموزش مجازی
خبرنامه علمی پارس
سخنرانی پروفسور گلابچی در مراسم نهمین دوره جایزه معماری میرمیران

 

مراسم نهمین دوره یادمان و جایزه معماری «میرمیران» و بزرگداشت روز معمار، عصر روز گذشته چهارشنبه 2 اردیبهشت، با حضور پیروز حناچی، محمود گلابچی، دیبا، ایرج اعتصام، شهاب کاتوزیان و عباس کیارستمی در تالار استاد جلیل شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، ایرج اعتصام، رییس هیات داوران این دوره از جایزه «میرمیران» طی سخنانی، با اشاره به فعالیت‌های بنیاد میرمیران، گفت: زنده‌یاد هادی میرمیران در اواخر فروردین 85 فوت کرد و در اوایل اردیبهشت‌ ماه همان سال تصمیم گرفته شد بنیادی به نام او در جهت اعتلای معماری کشور، تأسیس شود. یک سال بعد این بنیاد تأسیس شد و با حضور هیات مدیره‌ برنامه‌های فرهنگی زیادی، چه آموزشی چه پژوهشی پیش‌بینی شد، همچنین پیشنهاد ‌شد که این بنیاد رابطه‌ای با جوانان برقرار کند و آنها را به امر پژوهش علاقه‌مند کند و رقابت سالم معماری در میان آنها ایجاد کند.

وی ادامه داد: در سال نخست این جایزه به 6 نفر از نفرات اول کنکور سراسری و آزاد دانشگاه‌ها تعلق گرفت. سال بعد به خروجی‌های دانشگاه یعنی دانشجویانی که پایان نامه‌های جالبی تهیه کردند، این جایزه اهدا شد. از سال سوم یک شورای سیاست‌گذاری تشکیل شد و تصمیم گرفتیم به مسابقه معماری جنبه مفهموی بدهیم از جمله تأثیر متقابل معماری را در رابطه با عناصر طبیعت مانند نور، آب، خاک و... مورد توجه قرار دهیم. در نتیجه در 5 سال جایزه‌هایی در همین خانه هنرمندان ایران اهدا شد.

اعتصام گفت: جایزه میرمیران سال 1391 با موضوع «معماری فردا»، سال 1392 «معماری و سینما» و سال گذشته نیز که اکنون شاهد برگزاری مراسم اهدای جوایز آنها هستیم با موضوع «معماری بایونیک» برگزار شد که نتایج بسیار خوبی هم در پی داشت. بایونیک علمی است که به صورت جهانی تأثیر نه فقط روی معماری بلکه روی تمام زندگی بشر داشته و دارد. در ایران نیز به خصوص در دانشگاه‌ها طی یکی دو سال اخیر توجه زیادی به این مساله داشته‌اند.

وی بیان کرد: خوشبختانه سال به سال شرکت کننده‌های ما بیشتر شده‌اند که نشان می‌دهد رقابتی ایجاد شده و بهره‌وری خوبی نیز دارد. امسال ما 211 شرکت‌ کننده داشتیم که نشان از اعتماد و اطمینان علاقه‌مندان به این مسابقه دارد. البته بنیاد میرمیران صرفا کار برگزاری مسابقه را انجام نمی‌دهد و برنامه‌های آموزشی و پژوهشی نیز برگزار می‌کند. لازم می‌دانم از شرکت «نقش جهان پارس» به خاطر حمایت‌ها و همراهی‌شان تشکر می‌کنم.

در ادامه این مراسم و پس از فیلم کوتاهی از مراسم دوره قبل جایزه میرمیران، فرزانه صادق، مدیرکل دفتر معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی، پیام عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی و رییس شورای عالی شهرسازی و معماری، را برای حاضرین قرائت کرد.

در این پیام آمده بود: «شهر و معماری ایرانی به عنوان بخشی از مهم‌ترین مظاهر فرهنگی سرزمین ایران و در پی استمرار هزاران ساله فرهنگ ایرانی در هماهنگی با اندیشه معنوی ایرانیان و دیدگاه آنان نسبت به هستی و انسان و هم‌نوایی با الگوهای ویژه فرهنگی انسان ایرانی و طبیعت متنوع سرزمین ایران مصادیق ارزشمندی از نحوه تعامل انسان با طبیعت و فرهنگ را به منصه ظهور رسانده است. نگاه ویژه ایرانیان به طبیعت متأثر از فضای اندیشه ایرانی- اسلامی همواره موجب تعاملی کمال‌گرایانه میان شهر و معماری با طبیعت بوده است. طبیعت به عنوان مظهر بی بدیل آفرینش الهی در خلق مظاهر فرهنگی ایرانی و از آن جمله آثار معماری و شهرسازی، الهام‌بخش معماران ایرانی بوده و مصادیق گوناگون تعامل مکمل میان شهر و معماری با طبیعت در گستره‌ای از مفاهیم معنوی و مادی، از شکل‌گیری باغ ایرانی به عنوان نمونه این جهانی بهشت موعود تا توجه به مختصات بستر طبیعی در تکوین شهر و معماری قابل بازیابی است. با این شرح، معماری و شهر ایرانی عرضه کننده ارزشمندترین مصادیق تعامل با طبیعت در همسویی با ویژگی‌های فرهنگی و اعتقادی و تجلی‌گاه مفهوم توسعه پایدار در شهر و معماری است. معماری ایرانی به واسطه موقعیت خاص سرزمین ایران در جغرافیای جهانی و از سوی دیگر در هماهنگی با خصلت کمال‌گرای ایرانیان همواره پذیرای نوآوری‌ها و ابتکارات در شکل‌دادن به فضای معماری بوده است لیکن در سنت تاریخی تکامل معماری ایرانی هر‌گونه نوآوری و ابتکار در دستگاه معماری ایرانی هم‌نوا با ویژگی‌های فرهنگی و طبیعی سرزمین ایران قرار گرفته و عرضه ‌شده است. اهتمام معماران ایرانی در این راستا عامل اساسی استمرار هویت معماری ایرانی در عین تکامل و بهره‌گیری آن از پدیده‌های نوین در طول هزاره‌ها بوده است. امری که امروزه غالبا در سایه تسلط ابداعات فنی بر وجوه فرهنگی معماری و از سوی دیگر پذیرش بی‌چون و چرای دستاوردهای حاصل از تمدن‌های دیگر با سرزمین ما مغفول مانده، در این راستا رسالت معماران ایرانی در دوره معاصر در جهت کشف و بهره‌مندی از تجارب هزاران ساله اندوخته در گوشه گوشه این سرزمین در باب نحوه تعامل شهر و معماری با بستر طبیعی، فرهنگی و تاریخی و از سوی دیگر بهره‌گیری از دانش و فن روز و مواجه خلاق و فعال از طریق ایجاد تعامل بین فرآیندهای جهانی و محلی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بی‌تردید آثار نخبگان جامعه حرفه‌ای در این راستا به مثابه چراغی فراروی مسیر معماران جوان بوده و بیانگر مسئولیت خطیری است که زندگی حرفه‌ای زنده‌یاد سید‌هادی میرمیران، نمودی ارزشمند از تلاش متعهدانه در جهت انجام آن است. در سالگرد درگذشت سیدهادی میرمیران، یاد استاد نام‌آشنای عرصه معماری ایران را گرامی داشته و تلاش‌های ارزشمند بنیاد معماری میرمیران در راستای اعتلای شهر و معماری معاصر را ارج می‌نهیم.»

در ادامه این مراسم گزیده‌ای از پیام «انجمن صنفی مهندسان مشاور معمار و شهرساز» به بنیاد میرمیران که توسط سیدمحسن میردامادی، رئیس هیئت مدیره این انجمن نوشته شده بود، توسط مجری خوانده شد.

پروفسور محمود گلابچی، چهره ماندگار جمهوری اسلامی ایران در معماری و مهندسی راه و ساختمان، دارای کرسی یونسکو در معماری اسلامی و ایجاد کننده رشته‌های معماری متعدد از جمله تکنولوژی معماری با گرایش معماری بایونیک و معماری دیجیتال، به سخنرانی پرداخت و ضمن تقدیر از فعالیت‌های بنیاد میرمیران، گفت: معماری بایونیک یکی از جدیدترین حوزه‌های معماری در مرزهای دانش روز جهان است و یکی از زمینه هایی است که چشم‌اندازهای بسیار گسترده‌ای را به سمت جهان امروز در حوزه معماری و البته سایر حوزه‌های طراحی باز کرده است. این باعث خوشبختی است که ما در این مراسم و در مناسبت روز معمار و گرامیداشت یاد و خاطره استاد گرانقدر این حوزه زنده یاد سیدهادی میرمیران، به موضوع بایونیک می‌پردازیم که می‌تواند یکی از زمینه‌های بسیار خوب در حوزه معماری و پرواز اندیشه معماران و جوانان ما در این حوزه باشد.

گلابچی در ادامه بیان کرد: ما در سال جاری یک کنفرانس بین‌المللی با همین عنوان در دانشگاه تهران برگزار می کنیم تا زمینه های توسعه معماری بایونیک و الهام از طبیعت نه فقط در معماری بلکه حوزه‌های طراحی صنعتی، طراحی معماری و حتی مبانی طراحی در شهر را فراهم آوریم.

وی سپس در زمینه معماری بایونیک و دیدگاه‌های مختلف موجود در این حوزه در جهان به صحبت پرداخت و نمونه‌های تصویری ای از طرح‌های بایونیک در سراسر جهان را برای حاضرین به نمایش درآورد.

در ادامه این مراسم، پیام سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی به بنیاد میرمیران که توسط حمید میرزاده، رییس دانشگاه آزاد اسلامی نوشته شده بود، توسط آزاده پیروزمند برنامه قرائت شد. سپس فیلمی از عباس کیارستمی با موضوع معماری بایونیک پخش شد.

پس از پخش فیلم، پیروز حناچی، معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی ضمن تقدیر از برگزاری جایزه معماری میرمیران، به بیان خاطراتی از زنده‌یاد میرمیران پرداخت و به تپه‌های عباس‌آباد به عنوان یکی از یادگاری‌های او برای شهر تهران اشاره کرد.

در ادامه این مراسم، داراب دیبا ضمن تقدیر از عباس کیارستمی، گفت: از اینکه کشورمان را با این نگاه عارفانه به تصویر می‌کشید از شما سپاسگزاریم.

وی در ادامه با اشاره به قضاوت جایزه معماری میرمیران، توضیح داد: این بار هم مانند دوره‌های گذشته شخصیت‌های ممتازی در هیات داوری حضور داشتند مانند جواهریان، صارمی، کاتوزیان، قهاری و کیارستمی که همیشه به ما لطف داشته‌اند و با نگاه ویژه خود کارها را تحلیل کرده‌اند. آثار این دوره از جایزه باید حاوی محتوا باشد، نکته دیگر این بود که طرح باید چشم‌انداز تازه‌ای در کشور ایجاد می‌کرد، اصالت طرح یکی دیگر از نکات مهم در این جایزه بود، توجه به ارزش‌های جهانی با حفظ ارزش‌های ایرانی اسلامی، نیز از نکات مدنظر هیات داوران جایزه معماری میرمیران بود، قدرت بیان و ارزش‌های زیباشناختی، نگاه به شهر، شهروند و... از دیگر فاکتورهای مهم در این جایزه بود.

در پایان این مراسم، با حضور اعضای هیات داوران نهمین جایزه معماری میرمیران شامل ایرج اعتصام، داراب دیبا، علی‌اکبر صارمی، شهاب کاتوزیان، سید‌علیرضا قهاری، محمود گلابچی، حمید میرمیران و عباس کیارستمی، پیروز حناچی، فریار جواهریان و علیزاده از برندگان تقدیر به عمل آمد.

در بخش معرفی طرح ویژه، طرحی مشترک از محبوبه خرم‌آبادی، طیبه فدائیان و ساره خلیفه معرفی شد. در بخش طرح‌های منتخب نیز طرح مشترک معین، مهدی و نسرین مرادی، طرح مشترکی از محمدهادی گلستانی و ریحانه رشیدفرخی، طرح مشترکی از محسن نورپور، جلال قربان‌پور و علیرضا زیبایی‌نژاد، طرح مشترک وحید قادری، مهسا الهی‌وفا، فاطمه سادات‌لطفیان و فریبا فیروزبیگدلی، طرح مشترک احسان طالبیان و پریسا هودشاهی و طرح‌های سروناز سمرکن، حبیب حواسی‌زاده، مهسا شیرعلی، محمد رفاهی رحمت‌طلب و میترا قاسمی به عنوان برگزیده معرفی و تقدیر شدند.

همچنین طرح مشترکی از علی دبیریان و امیرنصر فولادخواه به عنوان برنده رتبه سوم، طرح مشترکی از مرجان فرضیان و لیلیا میناسیان به عنوان برنده رتبه دوم و طرح مشترکی از علی طباطبایی، مارال هاشمیان، دلارام کوهستانی و صبا مهدی به عنوان رتبه اول این دوره از جایزه معماری میرمیران، معرفی شدند.

همچنین از طرف کرسی یونسکو، محمود گلابچی، لوح تقدیری برای برگزارکنندگان این مسابقه اهدا کرد و از سهراب کوچک نیز تقدیر به عمل آمد.

جایزه نفر اول 6 میلیون تومان، نفر دوم 3 میلیون تومان و نفر سوم یک میلیون و پانصد هزار تومان بود و علاوه بر نفرات اول تا سوم، به 10 طرح منتخب لوح تقدیر بنیاد معماری میرمیران و کرسی یونسکو در معماری اسلامی اهدا شد.

منبع: خبرگزاری مهر

تاریخ ارسال: 1394/02/05
  • نشانی: تهران - خیابان کارگر شمالی- خیابان دوم- خیابان انتصاریه
  • رایانامه: info [at] pu.ac.ir
  • تلفن ثابت: ۵۸۱۳۸۰۰۰ - ۹۱۰۳۰۳۰۱ (۰۲۱)
  • شماره پیامک: ۲۰۰۰۰۸۰۸۰۸۸۰
  •  کد پستی : ۱۴۱۳۹۱۵۳۶۱

خانه     |    آرشیو کل مطالب    |     RSS     |    اینستاگرام    |     لینکدین     | ارتباط با ما