موسسه آموزش عالی معماری وهنر پارس
موسسه آموزش عالی معماری وهنر پارس
تحصیلات تکمیلی انتشارات پیام پارس دوره های تخصصی تکمیلی(Minor) دانلودها
برگزاری اولین نشست از سلسله نشست های "ضرورت تحول در آموزش معماری کشور" با موضوع معماران فردای بهتر

     

اولین نشست از سلسله نشست ­های "ضرورت تحول در آموزش معماری کشور" با موضوع معماران فردای بهتر، در تاریخ 28 مهر ماه 1395در موزه­ ی هنری امام علی (ع) و به همت کانون معماری و هنر پارس برگزار شد. این نشست با همکاری انجمن مفاخر معماری ایران و دانشگاه معماری و هنر پارس و با حضور اساتید و بزرگان عرصه­ی معماری دکتر ایرج اعتصام، دکتر ابوالقاسم بصیر، دکتر علیرضا تغابنی، دکتر محمدرضا حافظی، دکتر سید بهشید حسینی، دکتر داراب دیبا، پروفسور محمود گلابچی، دکتر محمد مهدی محمودی، مهندس حمید میرمیران و خانم مهندس منصوری-عضو انجمن مفاخر معماری ایران- برگزار گردید.

در ابتدای برنامه، پروفسور گلابچی با بیان معضلات و چالش­های موجود در آموزش معماری کشور و تاکید بر ایجاد تحول در این عرصه، به تبیین دلایل برگزاری این نشست­ها پرداختند و پس  از آن با حضور مهمانان در جایگاه، گفتگو آغاز شد.

دکتر محمودی به تعداد بالای فارغ­التحصیلان مقطع دکتری انتقاد کردند و اظهار داشتند نیاز امروز ما کارشناسان ارشد در معماری است. در ادامه دکتر حافظیبا بیان ویژگی­های کارشناس معماری تاکید کردند هدف آموزش عالی ما باید تربیت کارشناس باشد، نه هنرمند. همچنین دکتر تغابنی دانشگاه­های مختلف را دارای هدف­های متفاوت در تربیت دانشجویان خود دانستند و بیان کردند که دانشگاه­ها باید به جای ارائه­ی ایدئولوژی به دانشجو کمک کنند تا جایگاه خود را بیابد.

دکتر بصیر نیز به تعداد بالای مراکز ارائه­دهنده­ی آموزش معماری انتقاد کردند و با بیان آماری بین ایران و دیگر کشورها مقایسه­ای انجام دادند و پس از آن دکتر حسینی با تاکید بر موضوع کار در حین آموزش سخنان خود را ایراد کردند و بیان داشتند که در ایران این امکان وجود ندارد و به این دلیل دانشجویان تحصیل را تا مقاطع بالا ادامه می­دهند و در نهایت به آموزش در دانشگاه­ها بسنده می­کنند. دکتر دیبا به شیوه­ی آموزش معماری انتقاد کردند و اظهار داشتند که باید شیوه­ی "بوزاری" جای خود را به روش­های مبتنی بر ساخت بدهد. دکتر اعتصام هم به مانند دکتر محمودی بر کاهش تعداد دانشجویان دکتری تاکید کردند و از عدم تعادل بین کمیّت و کیفیت آموزشی انتقاد کردند.

در پایان به تعدادی از پرسش­های حاضرین پاسخ داده شد و پروفسور گلابچی مباحث مطرح شده در جلسه­ی اول را جمع­بندی کردند و اظهار داشتند که در پایان نشست­ها به یک منشور یا دستورالعمل و به یک مبانی نظری در کیفیت آموزش معماری و شهرسازی کشور دست خواهیم یافت.

لازم به ذکر است در پایان این نشست­ها، مشروح مباحث مطرح شده منتشر خواهد شد.


تاریخ ارسال: 1395/08/04
  • نشانی: تهران - خیابان کارگر شمالی- خیابان دوم- خیابان انتصاریه
  • رایانامه: info [at] pu.ac.ir
  • تلفن ثابت: ۶-۸۸۳۳۰۹۰۴(۰۲۱)
  • نمابر: ۸۸۳۳۹۸۰۳(۰۲۱)
  • شماره پیامک: ۲۰۰۰۰۸۰۸۰۸۸۰
  •  کد پستی : ۱۴۱۳۹۱۵۳۶۱

خانه     |    آرشیو کل مطالب    |     RSS     |    اینستاگرام    |     لینکدین     | ارتباط با ما