موسسه آموزش عالی معماری وهنر پارس
موسسه آموزش عالی معماری وهنر پارس
تحصیلات تکمیلی انتشارات پیام پارس دوره های تخصصی تکمیلی(Minor) دانلودها
بیست و چهارمین بازدید دانشگاه پارس و دومین بازدید تخصصی دانشجویان گروه باستان‌شناسی

 

دومین بازدید تخصّصی دانشجویان گروه باستان‌شناسی دانشگاه پارس در هفدهم آبان ماه سال تحصیلی 95- 96 برگزار شد. در این بازدید که در راستای درس «آشنایی با سیر هنر ایران در دوران باستان» برگزار شد، دانشجویان گروه باستان‌شناسی به همراه دانشجویان مرمت از موزه ملی ایران که بزرگ‌ترین، مهم‌ترین و قدیم‌ترین موزه کشور به شمار می‌آید، بازدید نمودند. این موزه، آثار ارزشمند بسیاری از دوران پارینه‌سنگی تا دوران اسلامی، را از سراسر ایران در خود جای داده است. این آثار به طور عمده از فعّالیت­های علمی اعم از کاوش‌ها و بررسی­های باستان‌شناختی به دست آمده‌­اند. مجموع این آثار به طور منفک از هم در دو موزه «ایران باستان» و «دوران اسلامی» به نمایش درآمده­اند. در موزه ایران باستان اشیاء موزه­ای از دوران پارینه­سنگی تا پایان دوره ساسانی به نمایش گذاشته شده است. این موزه، که نخستین بنای موزه‌ای کشور در معنای جدید و اصولی آن به شمار می‌آید، در سال 1316 خورشیدی بازگشایی شد. بنای موزه را آندره گدار فرانسوی به دستور رضا شاه و با الهام از معماری دوره ساسانی و طاق کسری طراحی کرد و دو معمار ایرانی به نام‌های عباسعلی معمار و استاد مراد تبریزی اجرای آن را بر عهده گرفتند.

پیش از بازدید از موزه، ابتدا آقای رجبی در مورد پیشینه و ساختمان موزه و بخش‌های مختلف آن توضیحات لازم را به دانشجویان ارائه دادند. بازدید از موزه در ساعت 9 صبح از بخش «موزه ایران باستان» آغاز شد که دارای دو بخش «پیش از تاریخ» و «دوران تاریخی» است. آثار دوران پیش از تاریخ عبارت از آثاری از دوران پارینه سنگی قدیم تا اواخر هزاره چهارم پیش از میلاد یا کهن‌ترین دوران تا پیش از آغاز نگارش بود. در بازدید از این بخش آقای دکتر حسین عزیزی، کارشناس دوران پیش از تاریخ موزه ایران باستان، دانشجویان را همراهی می‌کردند و در تمام طول بازدید توضیحات کاملی را درباره نحوه تحوّل زندگی انسان‌ها و دست افزارهای بشری از دوران پارینه­سنگی قدیم، میانه و جدید ارائه دادند. پس از آن درباره نحوه آغاز دوران نوسنگی بی‌سفال و باسفال و نیز آغاز مراحل روستا نشیبی و تحوّلاتی که در این دوره‌ها در ساختارهای اجتماعی و اقتصاد معیشتی انسان‌ها اتفاق افتاده بود بر مبنای دست‌ساخت­های انسانی توضیح دادند. در انتهای بازدید از بخش پیش از تاریخ دانشجویان به صورت ویژه از «بانوی هفت هزارساله» مکشوفه در محله مولوی تهران و نتایج مطالعات و بررسی‌های باستان‌شناختی و مطالعات میان‌رشته‌ای که بر روی بقایای استخوانی به جای مانده انجام شده بود بازدید کردند که در بخش نمایشگاه‌های موقت موزه به نمایش درآمده بود.

پس از آن، بازدید از بخش تاریخی موزه آغاز شد. در این بخش از موزه، دانشجویان با آثار به جای مانده از شهرهای نخستین یا دوران پیش از نگارش و دوران نگارش در فلات ایران مانند سفال‌های لبه واریخته، اشیاء شمارشی (توکن‌ها)، گل­مُهرها (بولاها) و گِل­نبشته­ها و مهرها و بسیاری اشیای دیگر‌ آشنا شدند. علاوه بر این از آثار دوران عیلامی، عصر آهن، دوره مادها و نیز آثار ارزشمند دوران هخامنشی، سلوکی، پارتی و ساسانی نیز آشنا شدند.

پس از استراحت کوتاهی، بازدید از موزه اسلامی آغاز شد. این موزه اختصاص به معرفی و نمایش آثار دوران اسلامی ایران دارد. در پی گسترش کاوش‌های باستان‌شناختی و ازدیاد روزافزون آثار در موزه ایران باستان، این موزه در چند مرحله گسترش کمّی و کیفی، در فاصله سال‌های 1357 تا 1370 را سپری کرده­است. در ادامه این تحولات، در سال 1375 آثار دوران اسلامی رسماً از موزه ایران باستان تفکیک و به ساختمان مجاور آن که از سال 1337 به عنوان موزه مردم شناسی ساخته شده بود منتقل شد و در نهایت در سال 1375 به طور رسمی با عنوان موزه دوران اسلامی آغاز به کار کرد. این موزه دارای دو طبقه است که گنجینه بسیار ارزشمندی از آثار دوره‌های مختلف اسلامی را در خود جای داده است که به ترتیب متعلق به سده­های اولیه اسلام تا اواخر دوران قاجار هستند.

آخرین مکانی که در این بازدید دانشجویان از آن دیدن کردند، باغ ملی بود که در آن با بناهای مختلف و نیز با مرمت‌هایی که در آن جا انجام شده بود آشنا شدند.

 

 


تاریخ ارسال: 1395/08/23
  • نشانی: تهران - خیابان کارگر شمالی- خیابان دوم- خیابان انتصاریه
  • رایانامه: info [at] pu.ac.ir
  • تلفن ثابت: ۶-۸۸۳۳۰۹۰۴(۰۲۱)
  • نمابر: ۸۸۳۳۹۸۰۳(۰۲۱)
  • شماره پیامک: ۲۰۰۰۰۸۰۸۰۸۸۰
  •  کد پستی : ۱۴۱۳۹۱۵۳۶۱

خانه     |    آرشیو کل مطالب    |     RSS     |    اینستاگرام    |     لینکدین     | ارتباط با ما