موسسه آموزش عالی معماری وهنر پارس
موسسه آموزش عالی معماری وهنر پارس
تحصیلات تکمیلی انتشارات پیام پارس دوره های تخصصی تکمیلی(Minor) دانلودها
گزراش مراسم تجلیل از برندگان جایزه معماری آقاخان در دانشگاه پارس

 

در سال 1388 خورشیدی فراخوانی در رسانه‌ها منتشر شد و طراحی پلی برای اتصال بوستان آب و آتش به بوستان طالقانی در قالب یک مسابقه انجام و عملیات اجرایی آن از اواخر 6 ماه دوم سال 1389 آغاز گردید. "لیلا عراقیان" در مسابقه ­ی طراحی پل شرکت کرد، در سال 1388 طرحش برگزیده شد و پل طبیعت در سال 1393 خورشیدی افتتاح گردید. کارفرمای این پروژه شرکت نوسازی عباس ­آباد بود و این پل توسط شرکت سازه ­های پارچه­ ای دیبا طراحی شده است که نظارت بر اجرای آن نیز بر عهده­ ی همین شرکت بود. همچنین گروه تخصصی شهید رجایی نیز سازنده­ ی این پل بود.

این پل که به گفته­ ی مدیر عامل سازنده­ی آن به نماد جدیدی برای شهر تهران تبدیل شده است، باعث شناخته شدن معمارش - لیلا عراقیان - در سطح بین‌المللی شد و جوایز متعددی را از آن خود کرد. پل طبیعت انتخاب اول مردم و جزو 5 انتخاب برتر 300 معمار برجسته جهان در مسابقه معمار شهری A+ (architizer awards) در سال 2015 شد. پل طبیعت در سال 1392 به‌عنوان سازه­ ی برتر فولادی ایران شناخته شد و سال 1393 جایزه­ ی بین‌المللی خشت طلایی به این پروژه داده شد و همچنین در همان سال پل طبیعت در زمره­ ی 6 پل برتر ایران قرار گرفت. در نهایت این پل جایزه­ ی معماری آقاخان در سال 2016 را نیز دریافت کرد. این جایزه، بزرگ ترین جایزه­ ی جهانی در معماری است که هر 3 سال یک بار، به پروژه­ ی برتر در کشورهای اسلامی و کشورهایی که دارای جمعیت قابل توجه مسلمانان است اهدا می­شود. در هر دوره از این جایزه، رویکرد خاصی در نظر گرفته می­شود که در این دوره به     پروژه­ های شهری توجه ویژه ­ای شده بود و در نهایت پروژه­ ی پل طبیعت در رقابت با چندین پروژه، برنده ­ی این جایزه شد.

به مناسبت کسب این موفقیت برای معماری ایران، "دانشگاه معماری و هنر پارس" لازم دانست از طراحان و مجریان این طرح که از اساتید این دانشگاه بودند، تجلیل به عمل آورد. به همین جهت مراسمی در روز 5 دی ماه برگزار شد و با حضور اساتید، دانشجویان و علاقمندان به معماری و مهندسی کشور، از پدیدآورندگان این نماد تهران تقدیر شد. در این مراسم مهندس بهنام اتابکی – مدیرعامل وقت شرکت نوسازی عباس آباد -، مهندس سعید میرحسینی – مدیر وقت طراحی و معماری شرکت نوسازی عباس آباد -، مهندس علیرضا بهزادی – مدیرعامل شرکت سازه­های پارچه­ای دیبا – و مهندس لیلا عراقیان – معمار پل طبیعت – حضور داشتند.

مراسم با پخش فیلمی که توسط بنیاد آقاخان برای معرفی پروژه­ های فینالیست جایزه­ ی آقاخان تهیه شده بود آغاز گردید و پس از آن مهمانان به سخنرانی پرداختند. همچنین پروفسور محمود گلابچی – ریاست محترم دانشگاه پارس – نیز سخنرانی کردند و به بیان ویژگی­های این پروژه پرداختند. در نهایت از مهمانان طراح و مجری پل طبیعت، با اهدای تقدیرنامه توسط پروفسور گلابچی تجلیل شد.

عکس­ از: فاطمه نوری – ریحانه عامری پویا


تاریخ ارسال: 1395/10/07
  • نشانی: تهران - خیابان کارگر شمالی- خیابان دوم- خیابان انتصاریه
  • رایانامه: info [at] pu.ac.ir
  • تلفن ثابت: ۶-۸۸۳۳۰۹۰۴(۰۲۱)
  • نمابر: ۸۸۳۳۹۸۰۳(۰۲۱)
  • شماره پیامک: ۲۰۰۰۰۸۰۸۰۸۸۰
  •  کد پستی : ۱۴۱۳۹۱۵۳۶۱

خانه     |    آرشیو کل مطالب    |     RSS     |    اینستاگرام    |     لینکدین     | ارتباط با ما