ورود اعضا ثبت نام سامانه مدیریت آموزش (سما) English
  گزارش برگزاری مراسم نخستین سالگرد تاسیس دانشگاه پارس

   

مراسم نخستین سالگرد تأسیس دانشگاه پارس عصر روز دوشنبه 20 مردادماه با حضور شمار زیادی از اساتید هنر و معماری، مقامات فرهنگی و دانشجویان رشته معماری در محل موزه هنرهای معاصر ایران برگزار شد. در این مراسم اساتیدی چون پروفسور محمود گلابچی، دکتر غلامحسین معماریان، دکتر مهدی محقق و دکتر محمدحسین طالبیان به بیان مواردی در مورد زنده یاد پیرنیا و معماری و هنر اصیل ایرانی و اسلامی پرداختند.

متن خبر منتشر شده توسط خبرگزاری فارس درباره این مراسم به شرح زیر می باشد:

مراسم بزرگداشت استاد و پژوهشگر معماری ایران و زنده یاد «محمدکریم پیرنیا» در نخستین سالروز تآسیس دانشگاه هنر و معماری پارس با حضور غلامحسین معماریان، مهدی محقق، محمود گلابچی، محمدحسین طالبیان، جمعی از اساتید هنر و معماری، مسئولان فرهنگی و دانشجویان رشته معماری در محل موزه هنرهای معاصر ایران برگزار شد.

استاد پیرنیا احیاگر معماری ایرانی اسلامی بود
غلامحسین معماریان در این مراسم گفت: استاد پیرنیا انسانی بزرگ و با دانش بود که توانست معماری ایرانی اسلامی را به نوعی در کشور احیا کند. وقتی که معماری ایرانی اسلامی به شدت تحت فشار بود، استاد پیرنیا به سمت این سبک از معماری رفت و تمام تلاش خود را برای اجرایی کردن این الگوی اصیل به کار بست.

وی ادامه داد: من کسی را چون استاد پیرنیا ندیدم که از هوش بالایی برخوردار باشد. استاد پیرنیا همواره اصالت زبان داشت او هیچ گاه برای یادگیری و بالا بردن دانش خود به سمت نگرش فردی و دانشگاه های غیر ایرانی نرفت او علم خود را از خرابه های بناهای تاریخی ایران و استادکارهای قدیمی فرا گرفت. استاد پیرنیا همواره اصالتی ایرانی داشت و این مطلب را در کارهای او می توان به خوبی مشاهده کرد.

معماریان با بیان اینکه استاد پیرنیا همواره معماری اصیل ایرانی اسلامی را ارج می نهاد، گفت: وی توجه ویژه ای به معماری ایران داشت و هیچ گاه معماری غربی را در کارهای خود به کار نمی گرفت. تأکید وی بر روی معماری اصیل اسلامی در بناهای ایرانی بود. او همواره در کارش خودباوری داشت و نشان داد اگر بر اساس آموزه های خودمان پیش برویم، قطعاً موفق خواهیم شد.

باید دوباره به جایگاه والای خود در این عرصه برسیم
استاد محمود گلابچی رئیس دانشگاه هنر و معماری پارس در ادامه مراسم بزرگداشت استاد محمدکریم پیرنیا اظهار داشت: ما باید توجه ویژه ای به هنر و معماری داشته باشیم؛ معماری اصیل ایرانی - اسلامی نشانه قدرتمندی ما است و به واسطه آن می توانیم خود را هر چه بیشتر به جهانیان معرفی کنیم. جهان حال حاضر تمدن خود را از معماری ایرانی - اسلامی برگرفته است و ما باید دوباره به جایگاه والای خود در این عرصه برسیم.
وی ادامه داد: ما در دانشگاه پارس سعی کردیم با نگاهی ویژه به هنر، معماری، شهرسازی و حتی فناوری جایگاه معماری کنونی ایران را متحول کنیم. اهداف ما در این دانشگاه فقط ملی نیست بلکه ما می خواهیم نشان دهیم چگونه الگوی اصیل معماری ایرانی اسلامی می تواند در جهان اجرا شود؛ ما باید یک الگو برای جهانیان باشیم.
رئیس دانشگاه هنر و معماری پارس افزود: ما 13 هزار دانشمند بعد از اسلام داشته ایم که باید آنها را به جهانیان معرفی کنیم و تلاش کنیم تا دانشمندان و اهالی علم از کشورهای دیگر برای فراگیری علم زبان فارسی را یاد بگیرند. ما باید تلاش کنیم تا زبان علم کنونی جهان را که زبان انگلیسی است تغییر دهیم و مطمئن باشید همه اینها امکان پذیر است.

معماری کنونی نیاز به زلزله فکری دارد
محمدحسن طالبیان معاون سازمان میراث فرهنگی در این مراسم بیان داشت: دیدن آثار معماری با سبک ایرانی اسلامی می تواند به ما اثبات کند که چه میراث ارزشمندی را در ایران داریم که به آن کم توجه شده ایم؛ در حالی که اساتید معماری بسیار بزرگ و شاخصی را داشته ایم که هیچ گاه به دنبال شهرت نبوده و علم خود را به شاگردانشان انتقال می دادند.

وی گفت: شاهکاری چون «باغ شازده» در کرمان یکی از قابل توجه ترین شاخص های معماری اصیل ایرانی اسلامی است که در این سازه آب قنات در مسیر بسیار دور به آنجا می رسد و خاک آن از جای دیگری تامین شده است. حتی دانه های گیاهانی که در باغ شازده رشد کرده اند نیز از جای دیگری تامین شده و این نشان دهنده آن است که در آن زمان یک اکولوژی در این منطقه خلق شده است.

طالبیان یادآور شد: اصالت همواره تداوم بخش سنت است. امیدوارم در سرزمینی که دارای انسان های خلاق بسیاری است شاهد نمود پیدا کردن هنر و معماری اصیل ایرانی و اسلامی باشیم. چرا ما در حال حاضر این همه با معماری ایرانی اسلامی فاصله گرفته ایم. امیدوارم رویکرد دانشگاه پارس بتواند نقش خوبی را برای رسیدن به یک جایگاه والا در الگوی اصیل ایرانی و اسلامی ایفا کند.

معاون سازمان میراث فرهنگی خاطرنشان کرد: شهرهایی چون تهران، سمنان، اصفهان به لحاظ معماری اصلا جایگاه مناسبی ندارند و حتی در پاره ای از مواقع نمی توان آنها را شهری برای زندگی نامید. امیدوارم زلزله ای در ذهن های ما رخ دهد و بتوانیم دوباره جایگاه اصیل و زیبای معماری ایرانی و اسلامی را در کشور خود ببینیم.

به جایگاه هنر و معماری ایرانی اسلامی توجه ویژه شود
مهدی محقق رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در ادامه مراسم بزرگداشت استاد پیرنیا بیان داشت: در زمانی که محققان و دانشمندان ما در قید حیات هستند، قدردان آنها نیستیم و زمانی که از دنیا می روند، آن وقت قدرشان را می دانیم.

وی با اشاره به جایگاه علم و اندیشه در ایران، گفت: علم و اندیشه در ایران همواره جایگاه بسیار بلند و ارزشمندی داشته طوری که پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) نیز در یکی از احادیث خود تأکید دارند علم حتی اگر در ستاره پروین باشد مردمانی از ایران برای فراگرفتن آن می روند.

رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ادامه داد: امیدوارم چنانکه شایسته است به جایگاه هنر و معماری والای ایرانی اسلامی توجه شود و بتوانیم شاهد نفوذ و بروز هر چه بیشتر این امر در جامعه خود باشیم.

بنابر این گزارش، مرحوم «محمدکریم پیرنیا» در سال 1299 در شهر یزد متولد شد. او از مشهورترین اساتید معماری ایران بود که نقش به سزایی در معرفی الگوی معماری ایرانی و اسلامی ایفا کرد و سرانجام در شهریور 1376 دار فانی را وداع گفت.

این مراسم در خبرگزاری های مختلف چون تسنیم، بی باک، تی نیوز، و... نیز بازتاب داشته است.

لینک خبر در خبرگزاری تسنیم 

لینک خبر در خبرگزاری فرهنگ امروز

لینک خبر در خبرگزاری تی نیوز

 لینک خبر در خبرگزاری بی باک


تاریخ ارسال: 1393/05/25
  • نشانی: تهران - خیابان کارگر شمالی- خیابان دوم- خیابان انتصاریه - پلاک ۱۸
  • رایانامه: info [at] parsuniversity.ir
  • تلفن ثابت: ۶-۸۸۳۳۰۹۰۴(۰۲۱)
  • نمابر: ۸۸۳۳۹۸۰۳(۰۲۱)
  • شماره پیامک: ۲۰۰۰۰۸۰۸۰۸۸۰
  •  کد پستی : ۱۴۱۳۹۱۵۳۶۱
عضویت در خبرنامه
ایمیل:
3+7=

خانه     |    آرشیو کل مطالب    |     RSS     |     ارتباط با ما