ورود اعضا ثبت نام سامانه مدیریت آموزش (سما) English
  سخنرانی پروفسور گلابچی در مراسم دهمین دوره جایزه معماری میرمیران

 

به گزارش خبرنگار سرویس هنرهای تجسمی ایسنا، این مراسم که در روز اول اردیبهشت 1395 با افتتاحیه نمایشگاه آثاردهمین دوره «جایزه معماری میرمیران با همکاری دانشگاه پارس، کرسی یونسکو در معماری و انجمن مفاخر معماری ایران»، همراه بود افرادی مانند ایرج اعتصام، محمود گلابچی، پیروز حناچی، سید علیرضا قهاری، داراب دیبا و حمید میرمیران در تالار شهناز خانه هنرمندان ایران حضور داشتند، مجید رجبی معمار –مدیرعامل خانه هنرمندان- با اشاره به این که پدرش معمار بوده و پسوند «معمار» انتهای نام خانوادگی او به این پیشینه بی ربط نیست، گفت: شغل و خوش ذوقی پدرم برای من جای افتخار دارد. از سویی ما بسیار خوشحالیم که انجمن معماری به عنوان یکی از انجمن های تخصصی، کنار دیگر انجمن های مانند موسیقی، سینما و عکاسی فعال است که این موضوع به دلیل وجه هنری رشته معماری است.

در ادامه پیام عباس آخوندی –وزیر راه، مسکن و شهرسازی- به مناسبت روز معمار و جایزه و پیام جامعه مهندسان مشاور، قرائت شد.

پیروز حناچی –معاون معماری وزیر راه، مسکن و شهرسازی- سخنران دیگر این مراسم بود که در سخنانی بیان کرد: یکی از تأثیرات اقدام خیر، جاری بودن آن در طول زمان است و «بنیاد معماری میرمیران» و جایزه آن از نتایج اقدامی خیر بوده و قطعا در کیفیت معماری کشور موثر خواهد بود و امیدوارم این سنت حسنه تا سالیان سال ادامه پیدا کند. وی موضوع «معماری از زمین تا آسمان» را به دهمین دوره جایزه معماری میرمیران یکی از مشکلات چالش برانگیز امروز معماری ایران دانست و گفت: آسمان ها روزی مأمن هر عروجی بود اما امروز نمی توانیم بگوییم آسمان به چنین چیزی تعلق دارد. من امیدوارم اگر ساختمان بلندی را می سازیم، همانند آثاری که در نمایشگاه این جایزه دیدم از طبیعت الهام گرفته شود.

ایرج اعتصام –معمار و مدیرعامل بنیاد معماری میرمیران- طی سخنانی به موضوعات و رویدادهای ادوار گذشته این جایزه اشاره و اظهارکرد در ابتدای کار موضوع این بود جوانان را چگونه تشویق کنیم تا جنبه فرمالیته نباشد، بنیاد را از خودشان بدانند و برنامه های آن را با علاقه دنبال کنند. این سازمان در دهمین سال خود، انتظار تغییر و تحول دارد تا در جلسات سیاست گذاری خود با توجه به تجربه این 10 سال بتوانیم به شکل سازمان یافته تر و موثرتری این کار را انجام دهیم.

سپس پیام سازمان مهندسی ساختمان به مناسبت روز معمار و جایزه میرمیران، قرائت شد.

در ادامه جلسه پروفسور محمود گلابچی چهره ماندگار جمهوری اسلامی در معماری و مهندسی راه و ساختمان،  دارای کرسی یونسکو در معماری و ایجاد کننده رشته‌های معماری متعدد از جمله تکنولوژی معماری به عنوان سخنران اصلی مراسم پشت تریبون قرار گرفت و بیان کرد: ما در این دوره از جایزه در شورای سیاست گزاری به نگاهی دقیق تر و موضوعی عمیق تر در ساخت و سازها در زمین (که یک ذخیره غیر نامحدود برای انسان و در حقیقت موهبتی الهی برای زندگی، حیات و سکونت انسان هاست)، توجه کردیم زیرا امروز به علت تراکم جمعیت در شهرهای و نیاز های روز افزون جوامع و دلایل دیگر استفاده از ارتفاع امری ضروری است و بهره گیری از ساختمان های بلند که البته  نتیجه پیشرفت های علم و فناوری در عصر حاضرنیز بشمار می رود به عنوان دستور کاری در معماری ایران و جهان مطرح است. ما باید زمین را برای استفاده و کاربری های مناسب تری حفظ کنیم تا به اهداف بلند تری در

معماری و شهرسازی جوامع دست پیدا کنیم.

 پروفسور محمود گلابچی در ادامه با ارائه اسلایدهای متعدد و بسیار زیبا با بیان توجه انسان در طول تاریخ به آسمان که باعث شکل گیری بناهای بلندی مانند اهرام مصر و زیگورات ها، مناره ها و گلدسته های کلیساها و مساجد با شکوه های ایران شده است، تصاویر بدیع و جذابی (همراه با تحلیل علمی دقیق از معماری و سازه و ویژگی های محیطی و شهری) از تعداد بسیار زیادی از ساختمان های مرتفع جهان، از ابتدا تا به اکنون، نشان داد و گفت: ساختمان های بلندپایه باید بر اساس ضرورت های جوامع و با اصول کاربردی و رعایت مباتی پایداری ساخته شود، نه با امیال و برتری جویی های انسان ها

سپس از عباس کیارستمی –کارگردان سینما- که در بیمارستان بستری است و هرساله یکی از فیلم های خود را در ارتباط با موضوع «جایزه معماری میرمیران» در اختیار این بنیاد قرار می داد، یاد شد و یکی از فیلم های او با نام «پرندگان» به نمایش درآمد.

داراب دیبا عضو شورای سیاست گذاری جایزه میرمیران با اشاره به نحوه داوری آثار توسط داوران اظهار کرد: انتخاب سه نفر برگزیده برای ما بسیار سخت بود زیرا تمامی آثار ارائه شده در نظر ما باارزش و نشان دهنده پتانسیل هوشمندی و فکرهای عالی جوانان است. به تازگی یک مجله فرانسوی نیز در مورد متمایز بودن ایران و سطح سواد مردم چندین صفحه را اختصاص داده است. ما باید افتخار کنیم که در چنین کشوری زندگی می کنیم.

در پایان این مراسم که شامگاه 1 اردیبهشت ماه، در خانه هنرمندان ایران برگزار شده بود با حضور اعضای هیات داوران دهمین جایزه معماری میرمیران شامل ایرج اعتصام، محمود گلابچی، داراب دیبا، سید‌علیرضا قهاری، حمید میرمیران و فریار جواهریان از برندگان تقدیر به عمل آمد و نفرات منتخب و برگزیدگان اول تا سوم لوح تقدیر و جوایز خود را دریافت کردند

طرح مشترک الهام کاظمی و مائده آقارب پرست، رتبه اول و جایزه 60 میلیون ریالی میرمیران را به خود اختصاص داد. رتبه دوم و جایزه 30 میلیون ریالی میرمیران مشترکا به دو طرح تعلق گرفت. اشکان قشقایی و سمانه متقی پیشه با یک طرح و سارا کریمی، سارا رحمتی سایه و مجید اسماعیلی با یک طرح دیگر برندگان این رتبه بودند.. طرح مشترک مایسا ظفر رزاق نیا و مریم مسگریان به عنوان برگزیده سوم و برنده جایزه 15 میلیون ریالی میرمیران، معرفی شدند.

طرح مشترک پیمان کیانی، رونیکا بی ریا و امیر رنجبر، طرح مشترک یاسر رحمانیان، حمیرا عسگری و مهدیه غلامی، طرح مشترک محسن کاظمیان فرد؛ مهران عارفیان و مونا رضوی، طرح مشترک کریم نعمتی و حمید حجازی آزاد، طرح مشترک مهدی قائمی، محمد عرب دشتی، هنگامه مهرپرور،مینا صالحی و ندا دبیری، طرح مشترک امیر حجار و لیلی میرزاخلیلی، طرح مشترک مهدی احمدی و پیمان اسحاقی و نیز طرح های مینا کاکاوند، حامد اسدی و محمدحسین ماستری فراهانی (به نمایندگی از طرف مهندسین مشاور چینه ایوان پردیس) منتخبین دهمین دوره جایزه معماری میرمیران بودند


تاریخ ارسال: 1395/02/07

نشانی: تهران - خیابان کارگر شمالی- خیابان دوم- انتصاریه - پلاک 18
ایمیل: info [at] parsuniversity.ir
تلفن ثابت: 6-88330904(021)
فکس: 88339803(021)
شماره پیامک: 200008080880

 کد پستی : 1413915361

عضویت در خبرنامه
ایمیل:
0+2=

خانه     |    آرشیو کل مطالب    |     RSS     |     ارتباط با ما