ورود اعضا ثبت نام سامانه مدیریت آموزش (سما) English
  انتخاب کتاب معماری بایونیک به عنوان کتاب برگزیده سال دانشگاهی سال 95

   

کتاب معماری بایونیک تالیف پروفسور محمود گلابچی و مرتضی خرسند نیکو به عنوان کتاب سال دانشگاهی سال 95 انتخاب گردید.

بايونيک به عنوان علم‌، رشته علمي بسيار جديدي است اما در گذشته انسان‌هاي زيادي وجود داشتند که به اين فکر بودند که از طبيعت و يافته‌هايي که در جهان هست درس‌هايي براي طراحي بگيرند‌. در طول تاريخ معماري‌، انسان‌ها توانسته‌اند با بهره‌گيري از طبيعت کار‌هاي ارزشمندي انجام بدهند‌. در تاريخ معماري معاصر ما «کانترلا»‌، «فراي آتو»و «تروجا» توانسته‌اند کار‌هاي بزرگي انجام دهند‌. در دوران معاصر نيز «کالاتراوا» توانسته‌است از اين فرم‌ها در جهت خلق آثار برجسته جهان بهره بگيرد‌.

در کشور‌هاي درحال توسعه نيز معماران به اين مسئله روي آورده‌اند و از ايده‌هايي که در طبيعت وجود دارد درس‌هايي گرفته‌اند‌. اما آنچه امروزه به عنوان يک رشته تحصيلي و علم جديد در جهان مطرح شده حاصل يافته‌هاي علم بايولوژي و نانو و تلفيق آن با فرايند‌هاي طراحي در جهان امروز است‌.

معماري بايونيک موجب تغيير فرم خواهد شد‌. نحوه پايدار شدن تير و ستون و پي در زمين فرم خاصي دارد که در معماري بايونيک به صورت فرم بهره گرفته در طبيعت وجود دارد‌. به طور مثال همان طور که ماهيچه‌هاي بزرگ در بدن‌، موجب اتصال دست وپا به بدن و انتقال نيرو و قدرت مي‌شود اين اتفاق در ساختمان‌ها نيز مي‌تواند اجرا شود و در جزييات و اجرا در آينده نيز اتفاق خواهد افتاد‌. در اين فرم‌ها ديگر هندسه «اقليدسي» و« دکارتي» صادق نيست و به سمت هندسه« فراکتال» خواهد رفت که حتما موجب کاهش هزينه‌ها نيز خواهد شد‌.

کتاب معماری بیونیک در راستای رسیدن به اهداف ذکر شده در 324 صفحه توسط موسسه انتشارت دانشگاه تهران چاپ شده است. امیدوار است انتشار این کتاب اقدامی موثر در جهت ارتقا دانش مورد نیاز جامعه معماری و مهندسی و نیز دانشجویان و دانش آموختگان این رشته ها در زمینه استفاده از مفاهیم معماری بیونیک باشد.


تاریخ ارسال: 1395/02/20

نشانی: تهران - خیابان کارگر شمالی- خیابان دوم- انتصاریه - پلاک 18
ایمیل: info [at] parsuniversity.ir
تلفن ثابت: 6-88330904(021)
فکس: 88339803(021)
شماره پیامک: 200008080880

 کد پستی : 1413915361

عضویت در خبرنامه
ایمیل:
5+5=

خانه     |    آرشیو کل مطالب    |     RSS     |     ارتباط با ما