ورود اعضا ثبت نام سامانه مدیریت آموزش (سما) English
  چهره ماندگار ایران در حوزه مهندسی راه و ساختمان در گفت‌وگو با«صما»:مهندسان در جایگاه واقعی خود نیستند

چهره ماندگار ایران در حوزه مهندسی راه و ساختمان با بیان اینکه، اکنون مهندسان در جایگاه واقعی خود قرار ندارند، گفت: متأسفانه ساخت‌وساز کشور در اختیار مهندسان نیست و ازآنجایی‌که ساختمان در ایران به ‌عنوان یک کالا سودآور لحاظ می‌شود، افرادی از حوزه‌های مختلف، در حوزه معماری و مهندسی و ساختمان ورود کرده‌اندو باعث آشفتگی ساخت‌وسازهای کشور شده‌اند.

پروفسور محمود گلابچی در گفت‌وگو با «صما» اظهار داشت: ساخت مسکن و ساختمان امری است که باید به دست اهل آن صورت گیرد چراکه ساخت‌وساز غیراصولی به دست افراد فاقد صلاحیت بازی باجان و مال بهره‌برداران از این محصول است.

این استاد برجسته معماری با بیان اینکه ساخت‌وسازهای کشور باید اصولی و برمبنای استاندارهای جهانی و در مسیر کاهش مصرف انرژی باشد،گفت: یکی از فاکتورهای مناسب برای ساخت‌وسازهای کشور توجه به ساختمان‌های سبز و یا ساختمان‌های پایدار است.

استاد صاحب کرسی یونسکو بابیان این‌که اجرای ساختمان سبز گران نیست گفت: برخلاف تصور بسیاری از مردم اجرای اصول انرژی در ساختمان ها هزینه بر نیست و نگاه سبز به ساختمان یاساخت ساختمان سبز گزینه ای لوکس یا مقوله‌ای که باعث افزایش قیمت ساختمان‌ها ‌شود، نیست.

وی افزود: بیشترین موردنقد شده در بنای ساختمان‌های پایدار هزینه آن است، فتوولتائیک‌ها لوازم و ابزار جدید و تکنولوژی‌های مدرن هزینه بیشتری در بردارند. اما باید گفت بازده نهایی اجرای ساختمان‌های پایدار چند برابر کل عمر ساختمان است. مشکل اصلی دراین‌باره ضعف بین اطلاع درباره هزینه‌های پیش رو در مقابل هزینه چرخه زندگی است.

چهره ماندگار ایران در حوزه مهندسی راه و ساختمان تشریح کرد: نگاه سبز به معنی یک نگاه کاملاً اقتصادی به موضوع ساختمان‌سازی است که در گام اول بر پایه استفاده درست از منابع و نیز کاهش بهای تمام‌شده ساختمان است که طبیعتاً کیفیت زندگی و بهره‌برداری از سازه را به نحو مقتضی بالا می‌برد.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا در دوران رکود می‌توان سازندگان را برای ساخت معماری پایدار ترغیب کرد گفت: اگر سازندگان متوجه کاهش نهایی هزینه‌های حاصله از ساخت‌وساز پایدار شوند در مقابل این مبحث ایستادگی نمی‌کند. بسیاری از مباحث کاهش مصرف انرژی در ساختمان با اجرا و طراحی استاندارد و اصولی قابل‌حل است به‌طور مثال استفاده از پنجره‌های دوجداره در جهت مناسب ساختمان یا استفاده از مصالح عایق می‌تواند علاوه بر حفظ منابع ملی به‌هیچ‌عنوان هزینه دیگری بر ساختمان تحمیل نمی‌کند. با تغییر نگرش مردم و استفاده از طرح‌های فکر شده می‌تواند راهکار مناسبی برای ارزان‌سازی مسکن شود.

این استاد دانشگاه در این مورد تصریح کرد: گذشتگان ما نشان دادن که ساخت‌وساز اصولی و پایدار نیازی به هزینه گزاف ندارد به‌طور مثال استفاده از بادگیر در ساختمان‌های مناطق کویری این امر را به‌وضوح ثابت کرده است.

پروفسور گلابچی در پاسخ به این سؤال که آیا موانعی بزرگی در اجرای معماری پایدار ایران وجود دارد، گفت: متأسفانه هنوز بدفهمی‌ و کج فهمی‌های زیادی در مورد کلمه معماری سبز یا پایدار وجود دارد.

وی با تأکید بر اینکه بایدراهنمایی‌های دقیقی برای معماران و طراحان ساختمان وجود داشته باشد تا آن‌ها را در درک این موضوع یاری کند،گفت: اکنون سیستم‌ها و تکنولوژی‌های بسیاری در این زمینه وجود دارد، به‌طوری‌که شاید دیگر نیازی به ایجاد سیستم جدید نباشد، اما افراد اندکی وجود دارند که دارای علم چگونگی استفاده از این تکنیک‌ها باشند.

پروفسور گلابچی تأکید کرد: باید در مدارس و دانشگاه‌ها در مورد معماری پایدار صحبت شود تا اطلاعات و چگونگی استفاده از این تکنیک‌ها در اختیار دانشجویان قرار داده شود تا در آینده معماری دارای کیفیت بالا داشته باشیم. آنچه پیرامون طراحی پایدار گفته شد نشان‌دهنده نویی نگرش به معماری است.

به اعتقاد وی اگر سازمان نظام‌مهندسی، وزارت راه و شهرسازی و دستگاه‌های قانون‌گذار و نظارت‌کننده زمینه‌هایی را ایجاد کنند که مهندسان در جایگاه خود قرار گیرند.

چهره ماندگار ایران در حوزه مهندسی راه و ساختمان افزود: متأسفانه فضاهای مسکونی و سایر ساختمان‌های ما از مطلوبیت کافی برخوردار نیست و فاصله گرفتن از معماری مطلوب، موجب هرج‌ومرج و ازهم‌گسیختگی معماری کشور شده است.

پروفسور گلابچی در خاتمه گفت: ساخت وساز ارزان، با صرفه اقتصادی و پایدار راه نجات خانه دار کردن مردم و به نوعی حق مسلم آن‌ها محسوب می‌شود، نباید مردم فکر کنند چون پول اندکی برای خرید خانه دارند باید حاشیه نشین یا در بدترین خانه‌ها ساکن شوند. مهندسان می‌توانند با طراحی و اجراهای منسجم در بهبود وضعیت ساخت وساز های کشور فعال‌تر باشند.

 لینک خبر در خبرگزاری صماتاریخ ارسال: 1395/07/06
  • نشانی: تهران - خیابان کارگر شمالی- خیابان دوم- خیابان انتصاریه - پلاک ۱۸
  • رایانامه: info [at] parsuniversity.ir
  • تلفن ثابت: ۶-۸۸۳۳۰۹۰۴(۰۲۱)
  • نمابر: ۸۸۳۳۹۸۰۳(۰۲۱)
  • شماره پیامک: ۲۰۰۰۰۸۰۸۰۸۸۰
  •  کد پستی : ۱۴۱۳۹۱۵۳۶۱
عضویت در خبرنامه
ایمیل:
2+5=

خانه     |    آرشیو کل مطالب    |     RSS     |     ارتباط با ما