برگزاری اولین نشست از سلسله نشست های "ضرورت تحول در آموزش معماری کشور" با موضوع معماران فردای بهتر

     

اولین نشست از سلسله نشست ­های "ضرورت تحول در آموزش معماری کشور" با موضوع معماران فردای بهتر، در تاریخ 28 مهر ماه 1395در موزه­ ی هنری امام علی (ع) و به همت کانون معماری و هنر پارس برگزار شد. این نشست با همکاری انجمن مفاخر معماری ایران و دانشگاه معماری و هنر پارس و با حضور اساتید و بزرگان عرصه­ی معماری دکتر ایرج اعتصام، دکتر ابوالقاسم بصیر، دکتر علیرضا تغابنی، دکتر محمدرضا حافظی، دکتر سید بهشید حسینی، دکتر داراب دیبا، پروفسور محمود گلابچی، دکتر محمد مهدی محمودی، مهندس حمید میرمیران و خانم مهندس منصوری-عضو انجمن مفاخر معماری ایران- برگزار گردید.

در ابتدای برنامه، پروفسور گلابچی با بیان معضلات و چالش­های موجود در آموزش معماری کشور و تاکید بر ایجاد تحول در این عرصه، به تبیین دلایل برگزاری این نشست­ها پرداختند و پس  از آن با حضور مهمانان در جایگاه، گفتگو آغاز شد.

دکتر محمودی به تعداد بالای فارغ­التحصیلان مقطع دکتری انتقاد کردند و اظهار داشتند نیاز امروز ما کارشناسان ارشد در معماری است. در ادامه دکتر حافظیبا بیان ویژگی­های کارشناس معماری تاکید کردند هدف آموزش عالی ما باید تربیت کارشناس باشد، نه هنرمند. همچنین دکتر تغابنی دانشگاه­های مختلف را دارای هدف­های متفاوت در تربیت دانشجویان خود دانستند و بیان کردند که دانشگاه­ها باید به جای ارائه­ی ایدئولوژی به دانشجو کمک کنند تا جایگاه خود را بیابد.

دکتر بصیر نیز به تعداد بالای مراکز ارائه­دهنده­ی آموزش معماری انتقاد کردند و با بیان آماری بین ایران و دیگر کشورها مقایسه­ای انجام دادند و پس از آن دکتر حسینی با تاکید بر موضوع کار در حین آموزش سخنان خود را ایراد کردند و بیان داشتند که در ایران این امکان وجود ندارد و به این دلیل دانشجویان تحصیل را تا مقاطع بالا ادامه می­دهند و در نهایت به آموزش در دانشگاه­ها بسنده می­کنند. دکتر دیبا به شیوه­ی آموزش معماری انتقاد کردند و اظهار داشتند که باید شیوه­ی "بوزاری" جای خود را به روش­های مبتنی بر ساخت بدهد. دکتر اعتصام هم به مانند دکتر محمودی بر کاهش تعداد دانشجویان دکتری تاکید کردند و از عدم تعادل بین کمیّت و کیفیت آموزشی انتقاد کردند.

در پایان به تعدادی از پرسش­های حاضرین پاسخ داده شد و پروفسور گلابچی مباحث مطرح شده در جلسه­ی اول را جمع­بندی کردند و اظهار داشتند که در پایان نشست­ها به یک منشور یا دستورالعمل و به یک مبانی نظری در کیفیت آموزش معماری و شهرسازی کشور دست خواهیم یافت.

لازم به ذکر است در پایان این نشست­ها، مشروح مباحث مطرح شده منتشر خواهد شد.


تاریخ ارسال: 1395/08/04

نشانی: تهران - خیابان کارگر شمالی- خیابان دوم- انتصاریه - پلاک 18
ایمیل: info [at] parsuniversity.ir
تلفن ثابت: 6-88330904(021)
فکس: 88339803(021)
شماره پیامک: 200008080880

 کد پستی : 1413915361

عضویت در خبرنامه
ایمیل:
6+1=

خانه     |    آرشیو کل مطالب    |     RSS     |     ارتباط با ما