رونمایی از کتاب «مبانی طراحی سازه‏­ های فضاکار»

سازه ‏های فضاکار از اوایل قرن بیستم، هنگامی که اولین‏ نمونه‏ های این نوع سازه ‏ها در سال 1903 توسط الکساندرگراهام بل ساخته شد، تا کنون به ‏عنوان گروهی از سازه ‏ها که از مزیت سبک و مقاوم بودن و نیز سرعت و سهولت اجرا برخوردارند، همواره با فرم‏ های متنوع در پروژه های بزرگ ساختمانی استفاده شده ‏اند. رفتار سه‏ بعدی این سازه ‏ها، پیش ‏ساخته بودن و امکان تولید انبوه آنها، سبب شده است که به‏ عنوان یکی از موثرترین روش‏ ها برای پوشش سقف‏ های با دهانه‏ زیاد و اجرای پروژه های متعدد مورد توجه معماران و مهندسان قرار گیرند.

پیشرفت‏ های حاصل از مطالعات و طرح‏ های باکمینستر فولر، منگرین هاوسن،کنراد واچسمان، استفان دوشاتیو، یوشی کاتسو تسوبای، زیگموند استانیسلاو ماکوفسکی، هشیار نوشین، مامورو کاواگوچی، ماتیو لوی، رنه موترو، یانوش رم بلیک و تلاش سازندگانی که با ارائه پیشنهاد‏های جدید در مورد طراحی، نحوه ساخت اعضا، گره ‏ها و مدول‏ها، امکان اجرای فرم‏ های هندسی متنوع را فراهم ساختند، موجب ابداع سیستم‏ های گوناگون در طراحی و ساخت سازه ‏های فضاکار شد. این پیشرفت‏ ها و دستاوردها، دریچه‏ ای جدید به روی معماران و مهندسان برای طراحی فرم‏ های بدیع و نیز محاسبه دقیق این گروه از سازه‏ ها گشود. ضمن آن که اجرای ساختمان‏ هایی با ابعاد گوناگون را با پایدارترین و اقتصادی‏ترین روش ‏ها امکان‏پذیر کرد و سبب توجه روزافزون به این روش‏ها در طرح‏های معماری و پروژه‏ های بزرگ ساختمانی شد.

کتاب «مبانی طراحی سازه‏­های فضاکار» در پاسخ به یکی از ضروری‏ ترین نیازهای جامعه معماری و مهندسی کشور، برای آشنایی بیشتر و عمیق ‏تر با مبانی طراحی معماری سازه های فضاکار، هندسه این سازه ها، نحوه تحلیل، محاسبه و طراحی و نیز ساخت، نصب و اجرای سازه‏های فضاکار، توسط "پروفسور محمود گلابچی" و با همراهی "دکتر محمدرضا گلابچی" در "انتشارات دانشگاه پارس" تالیف شده است.

به همین مناسبت "انجمن مفاخر معماری ایران" آیین رونمایی از این کتاب را در تاریخ 8 دی ماه 1395 در محل موزه­ی هنرهای دینی امام علی (علیه­السلام) به نشانی خیابان ولیعصر(عج)، بالاتر از ظفر، بلوار اسفندیار، پلاک 35 برگزار خواهد کرد.


تاریخ ارسال: 1395/10/05

نشانی: تهران - خیابان کارگر شمالی- خیابان دوم- انتصاریه - پلاک 18
ایمیل: info [at] parsuniversity.ir
تلفن ثابت: 6-88330904(021)
فکس: 88339803(021)
شماره پیامک: 200008080880

 کد پستی : 1413915361

عضویت در خبرنامه
ایمیل:
3+7=

خانه     |    آرشیو کل مطالب    |     RSS     |     ارتباط با ما