ورود اعضا ثبت نام سامانه مدیریت آموزش (سما) English
  گزراش مراسم تجلیل از برندگان جایزه معماری آقاخان در دانشگاه پارس

در سال 1388 خورشیدی فراخوانی در رسانه‌ها منتشر شد و طراحی پلی برای اتصال بوستان آب و آتش به بوستان طالقانی در قالب یک مسابقه انجام و عملیات اجرایی آن از اواخر 6 ماه دوم سال 1389 آغاز گردید. "لیلا عراقیان" در مسابقه ­ی طراحی پل شرکت کرد، در سال 1388 طرحش برگزیده شد و پل طبیعت در سال 1393 خورشیدی افتتاح گردید. کارفرمای این پروژه شرکت نوسازی عباس ­آباد بود و این پل توسط شرکت سازه ­های پارچه­ ای دیبا طراحی شده است که نظارت بر اجرای آن نیز بر عهده­ ی همین شرکت بود. همچنین گروه تخصصی شهید رجایی نیز سازنده­ ی این پل بود.

این پل که به گفته­ ی مدیر عامل سازنده­ی آن به نماد جدیدی برای شهر تهران تبدیل شده است، باعث شناخته شدن معمارش - لیلا عراقیان - در سطح بین‌المللی شد و جوایز متعددی را از آن خود کرد. پل طبیعت انتخاب اول مردم و جزو 5 انتخاب برتر 300 معمار برجسته جهان در مسابقه معمار شهری A+ (architizer awards) در سال 2015 شد. پل طبیعت در سال 1392 به‌عنوان سازه­ ی برتر فولادی ایران شناخته شد و سال 1393 جایزه­ ی بین‌المللی خشت طلایی به این پروژه داده شد و همچنین در همان سال پل طبیعت در زمره­ ی 6 پل برتر ایران قرار گرفت. در نهایت این پل جایزه­ ی معماری آقاخان در سال 2016 را نیز دریافت کرد. این جایزه، بزرگ ترین جایزه­ ی جهانی در معماری است که هر 3 سال یک بار، به پروژه­ ی برتر در کشورهای اسلامی و کشورهایی که دارای جمعیت قابل توجه مسلمانان است اهدا می­شود. در هر دوره از این جایزه، رویکرد خاصی در نظر گرفته می­شود که در این دوره به     پروژه­ های شهری توجه ویژه ­ای شده بود و در نهایت پروژه­ ی پل طبیعت در رقابت با چندین پروژه، برنده ­ی این جایزه شد.

به مناسبت کسب این موفقیت برای معماری ایران، "دانشگاه معماری و هنر پارس" لازم دانست از طراحان و مجریان این طرح که از اساتید این دانشگاه بودند، تجلیل به عمل آورد. به همین جهت مراسمی در روز 5 دی ماه برگزار شد و با حضور اساتید، دانشجویان و علاقمندان به معماری و مهندسی کشور، از پدیدآورندگان این نماد تهران تقدیر شد. در این مراسم مهندس بهنام اتابکی – مدیرعامل وقت شرکت نوسازی عباس آباد -، مهندس سعید میرحسینی – مدیر وقت طراحی و معماری شرکت نوسازی عباس آباد -، مهندس علیرضا بهزادی – مدیرعامل شرکت سازه­های پارچه­ای دیبا – و مهندس لیلا عراقیان – معمار پل طبیعت – حضور داشتند.

مراسم با پخش فیلمی که توسط بنیاد آقاخان برای معرفی پروژه­ های فینالیست جایزه­ ی آقاخان تهیه شده بود آغاز گردید و پس از آن مهمانان به سخنرانی پرداختند. همچنین پروفسور محمود گلابچی – ریاست محترم دانشگاه پارس – نیز سخنرانی کردند و به بیان ویژگی­های این پروژه پرداختند. در نهایت از مهمانان طراح و مجری پل طبیعت، با اهدای تقدیرنامه توسط پروفسور گلابچی تجلیل شد.

عکس­ از: فاطمه نوری – ریحانه عامری پویا


تاریخ ارسال: 1395/10/07
  • نشانی: تهران - خیابان کارگر شمالی- خیابان دوم- خیابان انتصاریه
  • رایانامه: info [at] pu.ac.ir
  • تلفن ثابت: ۶-۸۸۳۳۰۹۰۴(۰۲۱)
  • نمابر: ۸۸۳۳۹۸۰۳(۰۲۱)
  • شماره پیامک: ۲۰۰۰۰۸۰۸۰۸۸۰
  •  کد پستی : ۱۴۱۳۹۱۵۳۶۱
عضویت در خبرنامه
ایمیل:
4+4=

خانه     |    آرشیو کل مطالب    |     RSS     |    اینستاگرام    |     لینکدین     | ارتباط با ما